5. lipnja - Svjetski dan zaštite okoliša

Autor: Željka Vendl, 6. 6. 2013.

Hrvatska danas obilježava Svjetski dan zaštite okoliša 5. lipnja a ove godine naglasak je na smanjenju otpada od hrane jer svake godine propadne trećina svjetske proizvodnje hrane - 1,3 milijarde tona hrane. Tema Svjetskog dana zaštite okoliša je "Misli – jedi – očuvaj".

Svake godine 1,3 milijarde tona hrane završi kao otpad, što je jednako ukupnoj količini hrane proizvedenoj u subsaharskoj Africi, a čak polovina proizvedenog voća i povrća se baci. Istodobno, jedno od sedmero ljudi u svijetu odlazi u krevet gladno, a više od 20.000 djece mlađe od pet godina umire svakoga dana od gladi.

Naglašavaju da svatko može i treba pridonijeti rješavanju tog problema. Donošenje smislenih odluka pri kupovini hrane, ali i dobro upravljanje vlastitom smočnicom, jedan je od načina kako možemo dati vlastiti doprinos. Odabir organske hrane, u čijoj se proizvodnji ne koriste kemikalije, te lokalno uzgojene hrane koja na putu do tržnice nije prošla pola svijeta i time pridonijela povećanju ispuštanja stakleničkih plinova. Također, planiranjem kupnje i obroka te pametnim korištenjem hladnjaka i zamrzivača za spremanje viška hrane, možemo doći korak bliže ka smanjenju stvaranja otpada od hrane.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu 1972., posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

Obilježavanjem Dana zaštite okoliša diljem svijeta, Program UN-a za okoliš nastoji istaknuti glavne ekološke probleme i potaknuti ljude na odgovorno ponašanje prema okolišu u cilju održivog razvoja.

OVDJE možete naučiti kako planiranjem unaprijed spriječiti nastanak otpada hrane te kako izbjeći i smanjiti nastanak otpada u kućanstvima i uredima.

Izvor: Portal za škole