11. svibnja obilježavamo Svjetski dan pisanja pisama

Autor: Željka Vendl, 10. 5. 2013.

Već dugi niz godina poštanski sandučići služe nam samo za primanje računa, obavijesti, prospekata... odavno u njima nije bilo ni pisma ni razglednice...

Sjećate li se Vi kad ste posljednji put rukom napisali pismo?

Pisanje pisama, dnevnika i stihova, pokazuju istraživanja, navika je koja godi zdravlju. Ljudi koji redovito pišu pisma, tvrde znanstvenici, manje posjećuju liječnika od onih koji ih ne pišu

Britanski "Telegraf" prenosi statističke podatke da je u današnje vrijeme svega devet posto ljudi bar jednom u životu napisalo ljubavno pismo, s tim što je većina njih bila starija od 50 godina... dvije trećine današnjih ispitanika radije bi osobi do koje im je stalo poslale prigodan sms.

Oko 24 posto ispitanika izjavilo je da bi svoje emocije najvjerojatnije izrazilo mailom, a 14 posto kaže da bi to učinilo preko Facebooka.

Ipak mnoga su pisma ostavila neizbrisiv trag u povijesti.

Danas se pisma slavnih osoba drže vrijednim dokumentom, iščitava se pozadina odnosa, društvenih prilika, te karakter samog pošiljatelja. Ona su oduvijek predstavljala iskaz posebne bliskosti i poštovanja prema osobi kojoj su namijenjena bez obzira na sadržaj.

U mnogočemu, ona su odraz naše osobnosti jer mali djelić svog identiteta „naš rukopis „ direktno prenosimo na komad papira. Ljepota pisama jest upravo u toj osobnosti kojom odišu.

Primatelj zna da je to pismo namijenjeno isključivo njemu, zna da mu je osoba koja piše posvetila dio svoga vremena, da istovremeno nije mogla raditi druge stvari, i to cijeni.

Pismo je puno teže ignorirati, ono je opipljivo, fizički prisutno u našoj stvarnosti. Svako pismo svijet je za sebe.

No, čitanje i pisanje pisama zahtjeva vremena. Potrebno je izdvojiti vrijeme da biste ga napisali, zatim je potrebno vremena da ono stigne od pošiljatelja do primatelja te, na kraju, potrebno je odvojiti vrijeme za pročitati ga.

Tu za mnoge prestaje svaka želja za pisanjem pisma jer u današnje vrijeme nekako nam uvijek nedostaje onih dodatnih pet minuta koje bi bitno promijenile stvari.

Zato su pisma pisana rukom intimnija i vrjednija, čak i ako je to samo kratka pozdravna poruka .

Dragoj osobi pošaljite „pravo“ pismo povodom Svjetskog dana pisanja pisma.

Izvor: http://www.vg.com.hr