31. svibnja - Svjetski dan nepušenja

Autor: Željka Vendl, 25. 5. 2013.

S ciljem suzbijanja pušenja kao glavnog, izbježivog, čimbenika rizika za nastanak niza bolesti koje su uzrok prijevremenog umiranja, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 31.svibanj Svjetskim danom nepušenja.

Pušenje ima veću cijenu nego što mnogi misle jer konzumiranje cigareta ne utječe samo na ljepotu nego ostavlja duboke posljedice na zdravlje, u fizičkom i psihičkom smislu.

S obzirom na veliki broj pušača diljem svijeta, pušenje se danas ubraja u bolest ovisnosti koja se može izliječiti, ali uz velike napore, koje pojedinac često ne može sam savladati, nego traži pomoć stručnih osoba.

Od posljedica pušenja umire gotovo 6 milijuna ljudi svake godine, od kojih je više od 600 000 pasivnih pušača.

Statistike pokazuju da je zabrana oglašavanja duhanskih proizvoda i pokroviteljstva jedan od najisplativijih načina za smanjenje potražnje duhana.

Unatoč učinkovitosti sveobuhvatne zabrane, samo 6% svjetske populacije je potpuno zaštićeno od izloženosti oglašavanja, promidžbe i pokroviteljstva duhanske industrije.

Iako je prije gotovo 50 godina dokazana štetnost pušenja polovina pušača još uvijek ne shvaća koliko je pušenje štetno za ljudski organizam.

Obilježavanjem ovog dana još je jedan način da upozorimo na štetnost i posljedice pušenja.

Krajnji cilj Svjetskog dana nepušenja je pridonijeti zaštiti sadašnjih i budućih naraštaja ne samo od razornih zdravstvenih posljedica, nego i od socijalne, ekološke i ekonomske pošasti uporabe duhana i izlaganja duhanskom dimu.

Neke činjenice vezane uz pušenje:

• Pušenje je bolest ovisnosti
  • Pušenje uzrokuje umiranje pušača u prosjeku dvadeset godina ranije od svojih vršnjaka
  • Pušenje je direktno povezano s bolestima srca i krvnih žila
  • Pušenje uzrokuje najmanje 25 različitih bolesti
  • Od bolesti izazvanih pušenjem u svijetu svakog dana umre 10 000 osoba
  • Od bolesti izazvanih pušenjem u Hrvatskoj svakog dana umre 35 osoba
  • I nepušači koji su u društvu pušača obolijevaju od pušačkih bolesti

Bolesti kojima je jedan od rizičnih čimbenika pušenje:

• Rak bronha i pluća
  • Rak jednjaka i usne
  • Visoki krvni tlak
  • Akutni infarkt srca
  • Ishemične bolesti srca
  • Kronične opstruktivne bolesti pluća
  • Cerebrovaskularni inzult
  • Ateroskleroza krvnih žila
  • Bolesti cirkulacijskog sustava
  • Bolesti krvnih žila

Zdravstvene prednosti prestanaka pušenja:

• Nakon 20 minuta: smanjuje se broj otkucaja srca i krvni tlak
  • Nakon 12 sati: razina ugljičnog monoksida u krvi pada na normalu
  • Nakon 2 do12 tjedana: poboljšava se cirkulacija i povećava funkcija pluća
  • Nakon 1 do 9 mjeseci: smanjuje se kašalj i nedostatak zraka
  • Nakon 1 godine: rizik od koronarne bolesti srca je upola manji nego kod pušača
  • Nakon 5 godina: smanjuje se rizik za moždani udar
  • Nakon 10 godina: rizik od raka pluća je upola manji nego kod pušača, smanjuje se i rizik od raka usta, grla, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice, gušterače
  • Nakon 15 godina: rizik od koronarne bolesti je isti kao kod osoba koje nisu nikada pušile

Za informacije i savjetovanje možete se javiti u Službu za mentalno zdravlje, prevenciju i vanbolničko liječenje ovisnosti.

Možda pomognemo u Vašoj odluci o prestanku pušenja.

Elia Strika

Izvor: ZZJZ Šibenik