Obredno umivanje na Cvjetnicu

Autor: Željka Vendl, 13. 4. 2014.

Kao što joj ime govori, danas je cvjetna nedjelja, Cvjetnica, posvećena cvijeću. Uz nju su vezani brojni obredi, a najpoznatiji su posvećivanje grančice drenka u kontinentalnim ili grančice masline u primorskim krajevima. Osim ovih koje je prigrlila Crkva, ima i drugih drevnijih običaja kojima ćete obilježiti početak proljeća. Takvo je obredno umivanje u cvjetnoj vodi za ljepotu, zdravlje i blagostanje.

Dovoljan vam je i jedan jedini cvijet ako živite u gradu i ne možete ubrati drugog cvijeća. Uz to još obavezno idu vaše najljepše želje i dobre namjere da sljedeća godina bude lijepa, zdrava i uspješna, kako vama tako i vašim bližnjima. Više pod opširnije.

Imate li na raspolaganju vrt, park ili livadu, uberite različitog sitnog cvijeća: nekoliko tratinčica, jaglaca, srijemuša, cvat divljeg luka, cvijet forzicije ili drugog žbunja, cvjetove šljive, breskve…na što god naiđete. Pritom, naravno, pazite da biljku ne operušate do kraja. Treba vam doista svega nekoliko cvjetića. Uzmite sada plitku posudu i u nju ulijte vodu. Bilo bi dobro da je izvorska, ali i ona iz gradskog vodovoda poslužit će svrsi. U vodu potopite ubrano cvijeće i ostavite noćas na balkonu ili negdje drugdje na otvorenom.

Danas, na Cvjetnicu, postavite lavor u kupaonicu pa se umijte u toj cvjetnoj vodi govoreći pritom svoje želje za sljedeću godinu. Može biti u stilu:“Mlada godina, mlada godina, daj mi svu ljepotu ovoga svijeta!“ ili nešto drugo, možda poetičnije, što odaberete. A onda se obrišite čistim suhim ručnikom. E, sad dolazi nešto za sve one koji mogu do krova svoje kuće, a da pritom ne riskiraju slomiti vrat. Poanta je u tomu da se smjestite negdje odakle možete cvijeće, koje se namakalo, baciti preko ramena na svoj krov. Dok bacate cvijeće, u sebi ili naglas, izgovarate: „Mlada godina, mlada godina, daj ovom domu sreću i zaštitu!“ Sve su to drevni obredi koji sežu u nepisanu povijest ovih krajeva, u doba kada su čovjek i priroda još bili jedno.

Izvor: http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=557