Shema školskog voća

Autor: Željka Vendl, 2. 4. 2013.

S ciljem povećanja potrošnje voća i povrća kod djece u nižim razredima osnovne škole u šk.god. 2013./2014. u Republici Hrvatskoj će se prema principima Europske unije provoditi nova mjera pod nazivom Shema školskog voća.

Shema školskog voća pridonijet će promociji zdravih prehrambenih navika u svakodnevnoj prehrani kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u dječjoj dobi.

Povećanje potrošnje voća i povrća kod školske djece pridonijet će oblikovanju prehrambenih navika i ograničiti unos hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli te omogućiti školskoj djeci dodatni obrok svježeg voća ili povrća.

Tako će od iduće školske godine djeca od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, u školi jesti mandarine, jabuke, kruške, šljive, breskve, nektarine, trešnje, jagode, rajčicu i mrkvu. Mjera bi trebala pridonijeti oblikovanju prehrambenih navika i ograničiti unos hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli. Školskoj djeci će se omogućiti dodatni obrok svježeg voća ili povrća, kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u dječjoj dobi.

shema skolskog voca

Za novu mjeru se se u školskom kurikulumu izborila premijerova supruga, liječnica Sanja Musić Milanović.

Ministarstva poljoprivrede će za tu namjenu nabaviti od 1500 do 2000 tona voća i povrća. Procjenjuju da će djeca toliko pojesti jer im je dnevno namijenjeno od 100 do 150 grama voća ili povrća. U ovoj godini Ministarstvo poljoprivrede za shemu školskog voća osiguralo je 2,6 milijuna kuna, a veći dio novca uložiti će Europska unija (ukupno će voće u školskoj godini koštati nešto više od 10 milijuna kuna).

Zdravi plodovi neće biti zamjena za uobičajene obroke, već će biti dopuna u okviru školske prehrane tijekom cijele školske godine, a škole će dobiti voće najmanje jednom tjedno. Zdrave namirnice dobiti će sve škole koje to žele.

Nacionalni program za provedbu Sheme školskog voća provodit će se jednako na čitavom teritoriju Republike Hrvatske u razdoblju od 1. kolovoza 2013. do 31. srpnja 2014. godine.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva poljoprivrede.

Izvor: Portal za škole